navigace

Informace

Často se setkávám s tím, že si lidé koupí štěně od chovatele, a pak když jdou na veterinu, zjistí, že má štěně špatný skus.

Skus se může hýbat až do 1 roku i déle, a pak ke stáří. Ale při převzetí štěněte by jste měli vědět, jak má správný skus vypadat.

Levý obrázek - různé typy skusu.

Správný skus je nůžkový.

Předkus, podkus je již vada. Na obrázku je předkus a podkus poměrně velký, bývá u štěňat i menší, těsný, a může se růstem změnit. Může to být později v pořádku, ale také nemusí. Záleží na velikosti vady skusu.

Nůžkový skus, jak vidíte na obrázku, jsou horní zuby přes spodní zuby, někdy je skus hluboký, někdy tip ťop .

Předkus, tam jsou zuby spodní přes horní, a vysunutá je dolní čelist.

Podkus , tam je to obráceně, horní čelist je delší než spodní, a tak tam vzniká mezera. Někdy je velmi malá a nevadí, říká se tomu volné nůžky, když je skus hodně těsný, tak se tomu říká, těsný skus. což oboje je připustné do chovu. /Jak u jakého plemene, nebo klubu/

Předkus ani podkus  - jedinec s takovým skusem není vhodný do chovu, a neprošel by bonitací.

Skus klešťový, zde se jedná o to, co stanovuje klub daného plemene, zda je to přípustné, či není. Když kupujete štěně, každý chovatel by vám skus měl ukázat, a vysvětlit jaký skus štěně má. Podat vám informace, ale bude lepší, když si před koupí i vy něco zjistíte, aby jste si uměli skus a zuby zkontrolovat. Na obrázku v pravo, je počet zubů, a jak se nazývají. Především, má mít štěně dole i nahoře 6 řezáků, + 4 špičáky.  Bohužel jak u kterého plemene, a také každý jedinec je trochu jiný, ne vždy mají všechny zuby štěňata vylezlé když jdou již k novým páníčkům. Pokud má štěně ale nahoře 6 zubů, a dole jen 4 nebo 5, a není již místo na žádný další zub, těžko mu naroste při výměně chrupu. Když má štěně širokou čelist, a zuby ještě nejsou vylezlé, již jsou vidět často v dásni, dle čeho poznáte, že by štěně mělo mít 6 zubů. Když je čelist moc úzká, a ty zoubky tam nejsou, zřejmě tam nebudou ani do budoucna. Bohužel se stává, že při prodeji štěněte, má štěně 6/6, ale po přezubení může mít méně počet zubů, např. 6/5, 6/4, štěně je živý tvor, a nedá se předpokládat, co bude v budoucnu. Nestává se to často, ale stát se to může. A tak i když si koupíte štěně a je při odběru bez vady, bohužel vada skusu, nebo počet zubů se  může změnit. Tudíž pokud chcete mít štěně hlavně na výstavy a chov, musíte si počkat na štěně , které je již přezubené, nebo se domluvit s chovatelem na dalším postupu. Ale také musíte počítat s tím, že chovatel si cenu za štěně může navýšit, a nebude jeho cena stejná, jako když si štěně koupíte od 8mi týdnů, a budete doufat, že vše dopadne dobře. Pokud máte štěně jen na mazlíčka, ani vada skusu, či počet zubů ho na životě vůbec neovlivní. Jen se bohužel někdy stává, že podkus nebo předkus je nešikovně položený tak, že horní a spodní špičáky mohou na sebe narážet, což se nemůže nechat, protože pes pak nemůže stisknout tlamičku, takže v tomto ojedinělém případu, se musí počítat s tím, že některé špičáky se musí vytrhnout, a to dle rady veterinárního lékaře. Také se stává, že rostou nové špičáky, a bohužel mléčné hodně dlouho drží, toto si musíte pohlídat, aby to štěňátku nevadilo, aby nové dolní špičáky nesměrovali do horního patra, pak je někdy nutné nechat vytrhnout mléčné špičáky dříve, než sami vypadnou a než nastane tato situace, nebo by to mohlo ovlivnit i další vývoj skusu.  V kupní smlouvě by jste vždy měli mít napsáno, počet předních zubů štěněte při prodeji, a také jaký má skus, aby jste pak nebyli u pana veterináře překvapení, až vám řekne něco jiného než by jste sami očekávali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak poznat štěně z množírny !!!

  Podmínky prodeje 

 Očkovací schéma !